Kas Yorgunluğu ve Spazm

Kas Yorgunluğu ve Spazm

Pek çok yerde duyduğumuz, hatta bazı anlar merak ettiğimiz ama detaylarını da sorgulamadığımız konulardan biri olan kas spazmı, bir çeşit kramp olarak adlandırılabilir. Yoğun veya zorlayıcı aktiviteler, kardiyovasküler hastalıklar gibi bir çok faktöre bağlı olarak kaslarda iç ortam dengesinin bozulması ve kas yorgunluklarını meydana getirir. Kaslar aşırı tempoda ve uzun süre çalıştırıldıklarında kimyasal dengeleri bozularak güçsüzlük ve ağrı meydana gelir. ATP ihtiyacı, ATP üretiminden fazla olduğunda lifler uyarılara tam olarak yanıt
veremeyerek kasılma güçleri azalır. Kaslar alışık oldukları kapasitenin üzerinde çalıştırıldıklarında dolaşım ve solunum sistemleri kaslara oksijen yetiştiremez ve oksijen defiziti meydana gelir.
Fiziksel aktivite sırasında kasta biriken irritan asitlerin nosiseptörleri tahriş etmesi ile ağrı oluşur.
İstem dışı kas kasılmalarına spazm, ani ve şiddetli istemsiz kas kasılmalarına kramp adı verilir. Hastalıkların belirtisi olarak iç organların düz kaslarında da oluşur. İskelet kaslarında, kasların aşırı kullanılması, yaralanmalarda koruyucu olarak, dehidrasyon sebebi sodyum seviyesindeki azalma, bazı ilaçların yan etkileri, stres, nörolojik hastalıklar gibi sebeplerden meydana gelebilir.
Kas spazmları yalnızca ağrıya yol açmazlar. Ağrıların yanı sıra başka sorunlara da sebebiyet verebilirler.
Örneğin, servikal (Boyun) ve lumbal (Bel) paravertebral kaslardaki spazmlar fıtıklara, tendonların kemiklere yapıştıkları alanlarda dejeneratif değişiklikler meydana getirebilirler.
Masaj ve germe uygulamaları ile dolaşım artar ve metabolik atıklar ven sistemine boşaltılır. Kasların dolaşımının arttırılması kasların besin ve oksijen ihtiyacını karşılar. Nosiseptörler üzerindeki basınç azaltılarak ağrı ortadan kaldırılır. Bu tarz uygulamalarda masaj terapistinin çok iyi anatomi ve fizyoloji bilgisine sahip olması gerekmektedir.

 

Kaynakçalar

  • Prof. Dr. Hamdi Turgut Masaj Okulu
  • Feza Karabulut

Leave a Comment

Phone: 0545 956 4515
Fax:
Türkiye
İstanbul