Geleneksel Çin Tıbbında Masajın Önemi

Geleneksel Çin Tıbbında Masajın Önemi

 Geleneksel Çin Tıbbında Masajın Önemi
Çin tıbbı için masaj olmazsa olmaz bir yere sahip. Çin üzerinde uygulanan terapilerde, özellikle masaj terapileri büyük bir öneme sahip olduğundan dolayı kişilerin kendi beklentilerini çok daha etkin bir dilde takip etmek gerekebilir. Bu süreçleri kendi içinde yenilemek ve büyütmek için, kesinlikle işin uzmanları ile çalışmanız önerilir. Geleneksel Çin tıbbı üzerinde yapılan çalışmalara bakarsanız, diyet düzenlemelerinden tutun da akupunktur ve terepötik uygulamalar ile birlikte temel yapılar arasında kullanılır. Yani Çin tıbbı dediğimiz zaman içinde pek çok bileşen bulunuyor. Medikal masaj, akupunktur, moksibüsyon (alternatif tıpta ısı tedavisi diyebiliriz) gibi teknikler aynı anda uygulandığı için tıbbi noktalarda gerçekten sağlıklı ilerlemeler çıkar karşımıza.
Enerjiler ile hareket eden bu çalışmalarda, farklı terimler duyabilirsiniz. Qi olarak sunulan enerjilerde, kan dolaşımı en iyi şekilde düzenlenmektedir. İnsanın kanalları ya da meridyenleri, çeşitli organları birbirine bağlayan önemli bir ağdır. Bu yüzden insanların ihtiyaçlarına cevap veren bütün kan akışını, hem enerji ile hem de medikal masaj ile destekleyen Çin tıbbı, çözümü de kendine has dillerde sunmaktadır. Vücudun hareketlerini düzenleyen bu masaj yapısı, kişilerin tıkanık beden formunu düzene sokabilmektedir.. Tiu Na masajı olarak ortaya çıkardığımız birbirinden farklı tekniği kendine has dillerde ortaya çıkarmak isterseniz hiç zaman kaybetmeyin ve yeniliklerin hepsini kendi içinde değerlendirin. Çin üzerindeki tıp dünyasında uygulanan medikal masajlar şu şekildedir;
– Tui Na masajı
o Çincede it ve çek anlamına gelen bu kelimeler, masaj yapısına da özel bir şekilde uygulanır. Derine uygulanır                 ve yüzlerce kez farklı hareketler ile detaylandırılır. Bu kanın hareketini düzenlediği gibi vücuda daha çok                       oksijen ulaştırır.
– Çin pediatri masajı
o 12 yaşına kadar olan çocukların özel ihtiyaçları göz önünde bulundurarak hazırlanmış bir masaj sistemidir.                Enerjiler ve dolaşım düzenlemesi ön plandadır.
– An mo masajı
o Sporcuların sıklıkla belirli bir kontrolü sağlaması için uygulanan bu yöntem, kişilerin beklentilerini de                            büyütmektedir aynı zamanda.
– Dian Xue Masajı
o Batıda akupresür ismi ile uygulanan bu teknik, vücuttaki belirli noktalar ile hareket eder. İki saate kadar                       sürebilir bu seanslar.
– Qi İyileştirme masajı
o Bu teknik bu konudaki sanatı uzun yıllar boyunca uygulamış uzmanlar tarafından uygulanır. Şifacının kendi                sanatını sergilediği ve en düzenli vücut formunu sağladığı bu konu, kişilerin kendine has enerjisini ortaya                      çıkarır ve hem bedensel, hem psikolojik, hem de duygusal bir rahatlık yaratır.

Genel hatları ile geleneksel Çin tıbbındaki masajın yerini anlatmaya gayret ettik.
Bir zamanlar tedavi yöntemi olarak sunulan masaj günümüzde de tedaviye yardımcı olarak kabul görmeye başlamıştır.

Kaynakça

Masaj Terapisti Muharrem imam

Leave a Comment

Phone: 0545 956 4515
Fax:
Türkiye
İstanbul