Geleneksel Çin Tibbinda Masajin Önemi

Geleneksel Çin Tibbinda Masajin Önemi

 Geleneksel Çin Tibbinda Masajin Önemi
Çin tibbi için masaj olmazsa olmaz bir yere sahip. Çin üzerinde uygulanan terapilerde, özellikle masaj terapileri büyük bir öneme sahip oldugundan dolayi kisilerin kendi beklentilerini çok daha etkin bir dilde takip etmek gerekebilir. Bu süreçleri kendi içinde yenilemek ve büyütmek için, kesinlikle isin uzmanlari ile çalismaniz önerilir. Geleneksel Çin tibbi üzerinde yapilan çalismalara bakarsaniz, diyet düzenlemelerinden tutun da akupunktur ve terepötik uygulamalar ile birlikte temel yapilar arasinda kullanilir. Yani Çin tibbi dedigimiz zaman içinde pek çok bilesen bulunuyor. Medikal masaj, akupunktur, moksibüsyon (alternatif tipta isi tedavisi diyebiliriz) gibi teknikler ayni anda uygulandigi için tibbi noktalarda gerçekten saglikli ilerlemeler çikar karsimiza.
Enerjiler ile hareket eden bu çalismalarda, farkli terimler duyabilirsiniz. Qi olarak sunulan enerjilerde, kan dolasimi en iyi sekilde düzenlenmektedir. Insanin kanallari ya da meridyenleri, çesitli organlari birbirine baglayan önemli bir agdir. Bu yüzden insanlarin ihtiyaçlarina cevap veren bütün kan akisini, hem enerji ile hem de medikal masaj ile destekleyen Çin tibbi, çözümü de kendine has dillerde sunmaktadir. Vücudun hareketlerini düzenleyen bu masaj yapisi, kisilerin tikanik beden formunu düzene sokabilmektedir.. Tiu Na masaji olarak ortaya çikardigimiz birbirinden farkli teknigi kendine has dillerde ortaya çikarmak isterseniz hiç zaman kaybetmeyin ve yeniliklerin hepsini kendi içinde degerlendirin. Çin üzerindeki tip dünyasinda uygulanan medikal masajlar su sekildedir;
– Tui Na masaji
o Çincede it ve çek anlamina gelen bu kelimeler, masaj yapisina da özel bir sekilde uygulanir. Derine uygulanir                 ve yüzlerce kez farkli hareketler ile detaylandirilir. Bu kanin hareketini düzenledigi gibi vücuda daha çok                       oksijen ulastirir.
– Çin pediatri masaji
o 12 yasina kadar olan çocuklarin özel ihtiyaçlari göz önünde bulundurarak hazirlanmis bir masaj sistemidir.                Enerjiler ve dolasim düzenlemesi ön plandadir.
– An mo masaji
o Sporcularin siklikla belirli bir kontrolü saglamasi için uygulanan bu yöntem, kisilerin beklentilerini de                            büyütmektedir ayni zamanda.
– Dian Xue Masaji
o Batida akupresür ismi ile uygulanan bu teknik, vücuttaki belirli noktalar ile hareket eder. Iki saate kadar                       sürebilir bu seanslar.
– Qi Iyilestirme masaji
o Bu teknik bu konudaki sanati uzun yillar boyunca uygulamis uzmanlar tarafindan uygulanir. Sifacinin kendi                sanatini sergiledigi ve en düzenli vücut formunu sagladigi bu konu, kisilerin kendine has enerjisini ortaya                      çikarir ve hem bedensel, hem psikolojik, hem de duygusal bir rahatlik yaratir.

Genel hatlari ile geleneksel Çin tibbindaki masajin yerini anlatmaya gayret ettik.
Bir zamanlar tedavi yöntemi olarak sunulan masaj günümüzde de tedaviye yardimci olarak kabul görmeye baslamistir.

Kaynakça

Masaj Terapisti Muharrem imam

Leave a Comment